Plastové okná, hliníkové okná a drevené okná

Ktorý vynález zo 17. storočia nám umožňuje vidieť cez stenu? Áno, áno správna odpoveď je okno. Dostali sme sa do doby, kedy už naozaj nie je problém vyrobiť okno akýchkoľvek tvarov, z rôznych materiálov a spôsobom otvárania. Vďaka vývoju okenného profilu sa postupne eliminujú nepriaznivé vlastnosti jednotlivých materiálov a tak sú mnohé rozdiely medzi plastovými, drevenými či hliníkovými oknami len veľmi zanedbateľné. Do popredia sa teda dostáva vzhľad. Dnes sa teda pozrieme na to, ako môžete správnym výberom zvýšiť komfort bývania, zvýrazniť vzhľad domova a v neposlednom rade znížiť náklady na kúrenie.

PLASTOVÉ , HLINÍKOVÉ A DREVENÉ OKNÁ

Tak drevené, hliníkové alebo plastové? Ako sme už v úvode sme spomínali, výrobcovia okien pokročili natoľko, že dnes si naozaj máme z čoho vyberať. Plastové okná, hliníkové, drevené alebo ich kombinácie? Máte radi drevo, chceli by ste však plastové okná pre ich izolačné vlastnosti? U nás to nie je  vôbec žiadny problém. Stačí otvoriť našu nezáväznú cenovú kalkuláciu a vybrať si z bohatej ponuky materiálov a farieb.

„Dnes už naozaj nemáme problém vybrať akékoľvek farebné prevedenie okenných rámov!“

DVOJSKLO ALEBO TROJSKLO?

Najdôležitejším technickým parametrom okna je súčiniteľ prestupu tepla U, ktorý nám napovedá, koľko tepla oknom unikne. Ak chcete šetriť viac energie a zabrániť unikaniu tepla z interiéru, určite siahnite po trojskle. V zime Vám tepelno-izolačné parametre trojskla pomôžu ušetriť na energiách. Výhodou vyššej tepelnej izolácie trojskla je taktiež menšie ochladzovanie vnútorného skla, a tým znížené riziko rosenia! Touto voľbou výrazne obmedzíte priechod slnečnej energie z exteriéru, čo je zas veľmi dobré v lete. Bývate však v pásme, kde je väčšina dní teplejších a slnečných? Tak tu pokojne teda môžete siahnuť po dvojskle.

STRUČNÝ PREHĽAD PRE PLASTOVÉ, HLINÍKOVÉ A DREVENÉ OKNÁ

VÝHODY A NEVÝHODY PLASTOVÝCH OKIEN
Plastové okná jednoznačne vyhrávajú v pomere cena/parameter. Problematickejším však môže byť zasklenie väčšej plochy. Veľkými výhodami sú nízke nároky na údržbu, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, relatívne nízka cena v pomere k tepelnotechnickým parametrom a v neposlednom rade široký výber úpravy povrchu. Negatíva tohto typu sú v porovnaní s ostatnými typmi okien väčšia hrúbka rámov, horšie mechanické vlastnosti a väčšia tepelná rozťažnosť.

VÝHODY A NEVÝHODY DREVENÝCH OKIEN
Z ekologického hľadiska sa pozeráme na výhodnú voľbu vzhľadom na materiál a parametre okna. Za najväčší trend v posledných sezónach skutočne môžeme označiť drevohliníkové okná, ktoré majú moderný vzhľad a výborné parametre. Prírodný materiál a prírodný vzhľad sú spolu s prirodzenými tepelnoizolačnými schopnosťami jednými z najväčších výhod. Ako mínusom u drevených okien vnímame vyššiu cena oproti plastovým oknám a vyššie nároky na údržbu.

VÝHODY A NEVÝHODY HLINÍKOVÝCH OKIEN
Súčasná architektúra s veľkými zasklenými plochami si vyžaduje tento typ okien. Hliníkové okná sú v tomto prípade jednoznačná voľba! Ich elegantný vzhľad, rozmanitosť úpravy povrchu, nízka hmotnosť spojená s vysokou pevnosťou, dlhá životnosť a odolnosť sú bezpochyby veľkými kladmi. Taktiež nesmieme zabudnúť na recyklovateľnosť materiálu a nízke nároky na údržbu. Jediným mínusom je ich cena. V poslednom období už ale nájdeme hliníkové profily aj v priaznivejších cenových hladinách. Na druhej strane sa Vám investované prostriedky vrátia v podobe ušetrených energií.

NAJLEPŠIE RIEŠENIE, KTORÉ VYDRŽÍ CELÉ GENERÁCIE

Tie správne okná si vyberáme v závislosti od mnohých faktorov. Či sa jedná o okná otočené smerom k ceste, k zvyšnej časti pozemku alebo strešné domové okná, plastové, hliníkové a drevené okná… Veľmi veľa záleží aj od pásma, v ktorom sa nachádzate, aj od svetovej strany, na ktorú okná smerujú. My vám poradíme najlepšie riešenie, ktoré vydrží celé generácie. Stačí bezplatne vyplniť objednávkový formulár na našej stránke. V ňom si môžete navoliť rôzne typy skiel, farby a typy rámov, rôzny dizajn kľučiek a oveľa viac.