Životnosť plastových okien si môžete predĺžiť správnou údržbou a nastavením okien. Drvivá väčšina ľudí ešte stále podceňuje správne nastavenie okien. Správne nastavenie okien je dôležité v horúcich letných dňoch ako aj v zimnom období. Na čo by ste si mali dávať pozor?
Poďme si teda spoločne zhrnúť, ako by malo vyzerať správne nastavenie plastových okien, ako sa o Vaše okienka správne starať. V nasledujúcich riadkoch popíšeme problematiku podrobne rozdelenú do logických celkov. Ak by ste však mali akékoľvek otázky, nezabudnite, že sme tu vždy pre vás, aby sme vám poradili. Môžete nás kontaktovať telefonicky, formou e-mailu alebo cez náš Kontaktný formulár.
ÚDRŽBA OKIEN
Základom správneho fungovania plastových okien je udržiavať ich v prvom rade čisté:
- povysávať všetky nečistoty z drážok v ráme plastového okna štrbinovou hubicou vysávača
- vyčistenie odtokových otvorov na vonkajšej časti rámu okna od mŕtveho hmyzu, prachu, prípadne stavebného materiálu (odtokové otvory slúžia na odvod vody, ktorá sa dostane medzi rám a krídlo okna)
- čistenie nielen skiel ale aj rámov a krídiel okien saponátovou vodou a bavlnenou handričkou
KOVANIE A TESNENIE PLASTOVÉHO OKNA
- Kovanie sa neustálym zatváraním a otváraním okien zvykne opotrebovať. Ideálne na jar a jeseň premažte kovové časti kovania plastových okien špeciálnym olejom. Pozor, olej nesmie obsahovať kyseliny. Predĺžime tak správnu pohyblivosť okna. Ak pri údržbe okna zistíte uvoľnené skrutky napríklad na kľučke okna, je potrebné ich opatrne dotiahnuť.
- Popri kovaní, ktoré zabezpečuje pohyblivosť plastového okna, by sme mali kontrolovať aj tesnenie. Tesnenie musí správne priliehať po celom obvode rámu aj krídla plastového okna a zapadať do príslušných drážok. Vyčistenie a premazanie silikónovým olejom alebo glycerínom obnoví jeho pružnosť a predíde tak premŕzaniu a povrchovej korózii.
Ak máte pocit, že po údržbe plastových okien, kovania a tesnenia Vám cez okno prefukuje, zadrháva sa, prípadne sa rosí, musíme pristúpiť k správnemu nastaveniu. Šikovní chlapi v domácnosti by mali základné nastavenie zvládnuť sami, stačí im k tomu obyčajný „imbusák“. Ak si na to netrúfate alebo ste časovo zaneprázdnení, neváhajte zavolať odborníkov. Na plastových oknách sa nastavujú dve základné veci, a to prítlak (ak cez okno prefukuje) a pánty (ak sa okno zadrháva).
NASTAVENIE PRÍTLAKU OKNA
Správne nastavenie prítlaku okna ovplyvňuje celkovú tesnosť okna, a to v konečnom dôsledku ovplyvňuje výšku nákladov, ktoré môžete ušetriť na energiách, ak okno tesní tak ako má. Plastové okno by malo tesniť po celom obvode, preto je potrebné nastaviť prítlak na všetkých skrutkách. Nastavenie sa robí úpravou polohy stredového upínacieho kovania. Následne silnejší prítlak krídiel dosiahneme vtiahnutím západky do rámu. V lete nám stačí nastaviť slabší prítlak okna, naopak v zime je potrebný silnejší aby krídlo dosadalo silnejšie na rám plastového okna. Pomôže nám to ušetriť nemalé náklady na vykurovanie.
PRITIAHNUTIE PÁNTOV PRI ZADRHÁVANÍ OKNA
Zadrhávanie okna spôsobujú najmä vonkajšie podmienky, teplotné výkyvy, ktoré ovplyvňujú rozťažnosť materiálu. Najčastejšie môžu okná zadrhávať v novostavbách pri zrení (sadaní) stavby. Preto môže byť v prvých rokoch potrebné častejšie nastavenie plastových okien kým si stavba sadne. V prípade, že Vám okno zadrháva, nemusíte ihneď meniť kovanie. Prvotným riešením je správne nastavenie spodného pántu. Zvládnete to obyčajným imbusovým kľúčom 4mm. Okenné krídlo sa nadvihne o jeden milimeter nahor pritiahnutím skrutky. V prípade, že krídlo drhne dole otočíme imbusovým kľúčom doľava. V prípade, že krídlo drhne hore otočíme imbusovým kľúčom doprava.
Ak si na nastavenie plastových okien netrúfate alebo ste časovo zaneprázdnení, zverte sa do rúk našich skúsených technikov.