Man in a blue shirt does window installation.

Naši zákazníci sa často pýtajú, či je potrebné montovať vnútorné a vonkajšie parapety spolu s oknami a kedy ich vlastne vymieňať. Naši skúsení technici jednoznačne odporúčajú výmenu parapetov súčasne s oknami. V rámci nášho bezplatného odborného poradenstva sa venujeme aj otázkam týkajúcim sa doplnkov k oknám. V dnešnom blogovom článku vám prinášame odporúčania našich technikov a vysvetlíme, prečo je spoločná montáž parapetov a okien tak dôležitá.

VÝMENA VNÚTORNÝCH PARAPETOV

Našim zákazníkom odporúčame vymieňať vnútorné parapety spolu s oknami. Predchádza sa tak mnohým problémom spojených s dodatočnou montážou parapetov. Pri montáži potrebujú rovný podklad aby sa dali správne vypodložiť a podpeniť. Na čerstvo namontovaný parapet nikdy nestúpajte, ani ho hneď nezaťažujte kvetináčmi.

NA ČO SI DAŤ EŠTE POZOR

V prípade, že na stavbe počítate s ďalšími stavebnými prácami, je vhodné parapet oblepiť napríklad bublinkovou fóliou, aby Vám ho stavbári a robotníci nepoškodili. Pod takto osadeným parapetom sa dá krásne pod stierku zapraviť viditeľná montážna pena. Vnútorné parapety sú dodávané s bočnými krytkami. A tu nastáva hlavný dôvod prečo odporúčame montovať parapety pri výmene okien.

MONTÁŽ NOVÝCH VNÚTORNÝCH PARAPETOV PO VYSTIERKOVANÍ

Ak vymieňate parapet po vystierkovaní, už nikdy nedostanete takú eleganciu ako keď Vám spravia stierky po montáži parapetu, pretože už nebude možné krytky zapraviť do steny a zostanú priznané a viditeľné. Navyše všetky spoje ktoré vzniknú okolo parapetu treba zasilikónovať. Silikón rokmi stratí pružnosť, popraská, zmení farbu a pôsobí veľmi škaredo. Vymieňajte preto parapety spolu s oknami vždy pred vystierkovaním, aby ste docielili elegantný konečný vzhľad okna s parapetom.

VÝMENA VONKAJŠÍCH PARAPETOV

Dôležitou stránkou pri vonkajších parapetoch je funkčnosť osadenia vonkajších parapetov. Naša firma odporúča montáž vonkajších parapetov po zateplení. Tu prichádzajú 2 možnosti.

  • V prípade prvej možnosti zákazníci požiadajú o dodatočnú montáž vonkajších parapetov po zateplení, čo však zvyšuje náklady spojené s dopravou a dodatočným osadením.
  • Druhou možnosťou je nechať si parapety namontovať firmou, ktorá realizuje zateplenie stavby. Tu je potrebné ale dohliadnuť a odkontrolovať správnosť osadenia vonkajších parapetov. Musíte si dať pozor na sklon osadenia parapety a na osadenie do správnej drážky okenného rámu. Zvyčajne je to druhá drážka v poradí.

ZÁKLADY MONTÁŽE VONKAJŠÍCH PARAPETOV

Vonkajšie parapety sa montujú na rovný povrch, ktorý sme zbavili prachu a nečistôt. Parapet musí byť podopieraný pod celou dĺžkou. Ak nemáme rovný podklad, nerovnosti vyrovnáme pomocou podložiek. Pripravený parapet spolu s nasadenými krytkami zasunieme do drážky okenného rámu. Na zadnom leme parapety zaskrutkujeme pribalené krytky, ktoré zatiaľ nedoťahujeme. Parapet jemne nadvihneme a podpeníme nízkoexpanznou penou. Potom ho pritlačíme na vyrovnaný podklad, dotiahneme skrutky a skontrolujeme vodováhou.

DÔLEŽITÉ “DEAILY” PRI MONTÁŽI VONKAJŠÍCH PARAPETOV

Najdôležitejší faktor pri montáži vonkajších parapetov je sklon. Mal by byť 5-7 stupňový smerom od okenného rámu. V žiadnom prípade nesmie byť sklon smerom k oknu – tu hrozí zatekanie a vlhnutie múrov v okolí okna. Vonkajšie parapety určite montujte ešte pred realizáciou fasády. Riešime tu podobný estetický problém ako u vnútorných parapetov a ich montážou pred stierkami. Nezabudnite si však dať pozor aby nedošlo k znečisteniu parapetov vápnom alebo fasádou – zanechalo by to neodstrániteľné škvrny. Preto je potrebné pri prácach parapet vždy chrániť.