farba okien 2

Steny vášho domova dokážu zvedavému okoliu odhaliť váš štýl. Najmä ak sú farby okenných rámov zladené s ostatnými vonkajšími plochami. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu kombináciu farieb vašich okien a dverí. Naše postrehy môžete využiť dokonca aj pri návrhu na vchodové dvere.

Každé ročné obdobie je charakteristické zmenou farebnej palety, ktorými dokáže byť príroda veľmi inšpiratívna. Na rozdiel od matky prírody, my musíme pri výbere farieb nášho príbytku rozmýšľať dlhodobo, veď okná predstavujú dlhodobú investíciu do bývania – ide o veľmi dôležité rozhodnutie. Preto by ich vzhľad mal byť premyslený a zladený so zvyškom fasády obydlia. Ak stojíte pred podobnou dilemou, ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri dôležitom výbere farby rámu okna.

OKNÁ V ŠTÝLE CLASSIC ČI MODERN?

Zaužívaným estetickým štandardom je vybrať farbu okenného rámu v kontraste s farbou steny. Moderný prístup však diktuje presný opak: farbu volíte buď rovnakú, ako má bezprostredné okolie rámu, alebo podobnú farbe steny, takže vzniká jemný tonálny prechod.

Táto otázka sa dá aplikovať aj na použitú paletu: za tradičné farby sa považujú tzv. teplé – čiže tie, ktoré obsahujú žltú, oranžovú, červenú alebo hnedú. Súčasnejšie farby sú posunuté do studenej škály: definované prítomnosťou modrej, zelenej, purpurovej a šedej.

Či už dávate prednosť modernému alebo tradičnému štýlu, výber farieb okenných rámov by mal v prvom rade korešpondovať s paletou už existujúcich prvkov – teda za predpokladu, že kvôli novým oknám nehodláte premaľovať celé vaše obydlie.

OKENNÉ RÁMY V ŠTÝLE NEUTRAL

Medzi neutrálne farby patria tlmené odtiene. Za typické neutrálne sa považujú béžová, karamelová či piesková, ktoré dominovali pri výbere “neutrálov” najmä v minulých dekádach – a na mólach módnych prehliadok dominujú doteraz. Prečo sa však obmedzovať na klasiku, keď moderná estetika dáva prednosť chladnejším odtieňom? Súčasné neutrály sú čierna, šedá alebo námornícka modrá.

Dôvod, prečo sú neutrály v kurze je jednoduchý. V prítomnosti týchto farieb sa cítime uvoľnene, komfortne; navyše sa výborne kombinujú s ľubovoľnou výraznou farbou. To z nich robí dobrých adeptov na použitie pri okenných rámoch.

FARBA OKIEN NA ZVÝRAZNENIE ŠTÝLU

Chcete predviesť pekné okná, pochváliť sa nimi? Alebo potrebujete skryť tie nepekné… V tom prvom prípade môžete zvažovať aj výraznú farbu, ktorá podčiarkne ich umiestnenie a okná tak môžu zvýrazniť celkovú architektúru vášho domova. Ak by ste však radi zamaskovali okno, ktorého umiestnenie povedzme nezodpovedá vášmu vkusu, skúste namaľovať rám svetlým odtieňom alebo takým, ktorý umožní prelínať sa s okolitou stenou či farbou obkladu.

PRISPÔSOBTE FARBU OKIEN OKOLIU

Ak bývate v prašnej oblasti, ktorá sa ľahko zašpiní – napríklad v blízkosti diaľnice alebo staveniska, myslite na to, že biela alebo iné svetlé farby (a rovnako aj čierna a tmavá) majú tendenciu zvýrazniť prach či nečistoty. Naopak, šedá farba v stredných odtieňoch zamaskuje nečistoty najlepšie.

Ak však máte okná otočené do slnečnej strany, môžete premýšľať aj nad použitím svetlejších farieb. Biele a svetlé odtiene totiž neabsorbujú teplo a neblednú tak rýchlo ako tmavšie farby.

Dôležité kroky pri rozhodovaní farieb:

  • Vyberte si tradičný alebo moderný štýl
  • Zvážte neutrálne farby
  • Využite farbu na zvýraznenie alebo maskovanie
  • Zvoľte farbu aj podľa prostredia, v ktorom bývate

Najdôležitejší faktor pri montáži vonkajších parapetov je sklon. Mal by byť 5-7 stupňový smerom od okenného rámu. V žiadnom prípade nesmie byť sklon smerom k oknu – tu hrozí zatekanie a vlhnutie múrov v okolí okna. Vonkajšie parapety určite montujte ešte pred realizáciou fasády. Riešime tu podobný estetický problém ako u vnútorných parapetov a ich montážou pred stierkami. Nezabudnite si však dať pozor aby nedošlo k znečisteniu parapetov vápnom alebo fasádou – zanechalo by to neodstrániteľné škvrny. Preto je potrebné pri prácach parapet vždy chrániť.

„Vyberáte si nové okná a stále nemáte dostatočné informácie? Radi vám poskytneme bezplatné poradenstvo.“